8 Kasım 2013
8 Kasım 2013,
 0

İyi bir kurumsal kimliğin oluşturulabilmesi için “logo” önemli bir anlam ifade eder. Dolayısıyla logo tasarımını yapacak kişi/kurum da son derece önem arz eder. Logonuz anlaşılır, hafızada kalıcı, ölçeklendirilebilir ve etkileyici olmalıdır. Tüm bunların sağlanarak doğru sonuca ulaşılabilmesi kadar, zaman ve maliyet de önemli ölçüde değerlendirilmelidir. Peki tercihinizi yaparken hangi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğinin farkındamısınız?

Logo tasarımı sizin için gerçekten önem arz ediyorsa, iki kere düşünmenizde yarar var. Google arama motorunda logo tasarımı kelimesinini arattığınızda milyonlarca sonuca ulaşabilirsiniz. Doğru olan ilk karşınıza çıkan firmaya bu işi vermek mi? Yada hazır logo sitelerinden kendinize bir logo seçmek sizin işinizi görecekmidir? Bu işi çözümlemek için ödemeniz gereken rakam ne kadardır? Bu soruların tamamının elbette yanıtları var. Ama oldukça karmaşık gibi görünen bu süreçte temel hedef, sizin neyi ne şekilde istediğinizdir. Şayet markanız sizin içi önemli ise ve markalaşma yönünde kurumsal olarak yükselmek istiyorsanız, doğru tercihlerde bulunmak sizin için son derece önemli olacaktır.

Logo tasarımında referansların önemi?

Tasarımcı tercihi ile ilgili gerek logo tasarımında, gerekse başka tasarım ihtiyaçlarında öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken husus referanslar yani daha önce yapılan işlerdir. Logo tasarımı tercihinde daha önce yapılmış olan çalışmaların önemi oldukça yüksektir. Tasarımı yapacak kişi/kurum’un referanslarının fazla olmasının asla önemi bulunmamaktadır, sizin dikkat etmeniz gereken husus 1/2 oranıdır. Yani baktığınız 10 logo tasarımından 5 tanesi sizin hoşunuza gitmişse bu sizin sonuca yaklaştığınız anlamına.

Tasarımı yapan kişi ile iletişim

Türevlerini çokca görebileceğimiz online logo tasarım gibi genelleştirilmiş kavramların dışında, logonuzu yapacak kişi ile iletişiminiz son derece önemlidir. Tabiki bilgisayarı veya çizim yeteneği olan çevrenizdeki kişiler size yardımcı olabilir ama bu tip çalışmalar kesinlikle profesyonellikten uzak olacaktır. Bu nedenle çalışmaya karar verdiğiniz firmanın kesinlikle iletişim sayfasında bir telefon numarası ve sabit adresinin bulunmasına özellikle dikkat ediniz. Bu kontrollerin haricinde tasarımcınız ile yüzyüze görüşmeniz genel olarak her iki taraf adına da zaman kaybı olacaktır. Sizin tasarımcıya aktaracaklarınızdan çok tasarımcının size sunacakları daha fazla önem arzedecektir.

Referans teyidi

Çok başvurulmasada aslında hayatımızın bazı alanlarında, örneğin CV gibi sunulan belgelerde gösterilen referansların telefon bilgileride bulunmaktadır. Bu bilgi gerektiğinde referans gösterilen kişi ile iletişim kurularak teyit alınması içindir. Şayet yukarıdaki kuralların kontrol edilmesinden sonra aklınızda kalan soru işaretleri halen varsa, bu şekilde bir yönteme de başvurulabilir. Daha fazla emin olabilmek için logo tasarımı yaptırmayı düşündüğünüz firmanın referanslarından 1-2 tanesini arayarak durumu izah edip bilgi alınız.

Logo tasarımınız için size sorulacak sorular

Doğru hedefe ulaşabilmek adına yönlendirmeler oldukça önemlidir. Bu sebeple logonuzun anlam kazanabilmesi için tasarımcı sizden, firmanızın tarihçesi, bulunduğu sektör, firma vizyonu ve sunulan ürün veya hizmetlerle ilgili sorular sorabilir. Bu sorulara verilecek açık ve net cevaplar, tasarımcıyı doğru bir biçimde yönlendirecektir.

Logo Tasarımı Süreci

Logo tasarım prosedürü ile bilginiz varmı? Ne kadar bir sürede logolarınızı görebileceksiniz? Yapılan çalışma sonrasında size ne tür dosyalar teslim edilecek? Tabiki karşınıza çıkan maliyet sonucunda bunları öğrenmek sizin en doğal hakkınız. Bu süreçleri tasarımcınıza sorun ve mutlaka bilgi alın.

Sonuç olarak konu bütün olarak ele alındığında, logonuz markanız ile yaşayacak ve yapmış olduğunuz ticarete etki edecek. Tüm bu süreçler dikkat ve özenle üzerinde durularak tamamlanmalı ve sonuçlarından memnun kalınmalıdır.

Comments are closed.

24/04/2015 tarihinden itibaren hizmetlerimize KORNEA markamız ile devam etmekteyiz. Dilerseniz ziyaretinize yeni web sitemizden devam edebilirsiniz.www.kornea.com.tr
+